63520M – 3ply 225 1/8 x Bare MOR 1/2″ tall HD Crescent Top x Bare
CODE NUMBER: 63520M

| Technical Data | |
|---|---|
| Color | black |
| Compound | MOR |
| Plies | 3 |
| Fabric/Carcass | polyester/nylon |
| Cover Surface | Crescent Top |
| Bottom Surface | 1/16" Smooth |
| Working Strength | 225 |
| Overall Gauge | .25 |
| Weight PIW | .254 |
| Minimum Pulley | 16" |
| Temp Range | -25 F – 250 F |
| FDA/USDA | No |
| Anti-Static | no |
| Recommended Splice | Bolt 375, Plate 140, Rivet R5 |
| Maximum Width | 72" |
| Feature/Benefits | 1/2" Tall x 6" wide Heavy Duty Crescent can be used in Wood or Recycling applications where a slider bed is being used |
Part Number:
63520M
View Our
Datasheet
