6100 – 2/180 Rubber Crescent Top x 1/32″ Grade II
CODE NUMBER: 6100

| Technical Data | |
|---|---|
| Color | black |
| Compound | SBR |
| Plies | 2 |
| Fabric/Carcass | polyester/nylon |
| Cover Surface | Crescent Top |
| Bottom Surface | 1/32" Smooth Cover |
| Working Strength | 180# |
| Overall Gauge | .402 |
| Weight PIW | .185 |
| Minimum Pulley | 8" |
| Temp Range | -20 – 180 |
| FDA/USDA | No |
| Anti-Static | no |
| Recommended Splice | Rivet R2, Staple Laced 187, Stepped Splice |
| Maximum Width | 72" |
| Feature/Benefits | Rubber Crescent allows for incline Conveyors in colder Temps for granular products |
Part Number:
6100
View Our
Datasheet
