Tuff Grit 2/150 1/8 x 1/32 Grade II
CODE NUMBER: 6212G

| Technical Data | |
|---|---|
| Color | Black |
| Compound | SBR |
| Plies | 2 |
| Fabric/Carcass | Polyester/Nylon |
| Cover Surface | 1/8" Smooth Cover |
| Bottom Surface | 1/32" Smooth Cover |
| Working Strength | 150# |
| Overall Gauge | .248" |
| Weight PIW | .208" |
| Minimum Pulley | 8" |
| Temp Range | -20F – 180F |
| FDA/USDA | No |
| Anti-Static | no |
| Recommended Splice | Bolt 375, Rivet R2, Stepped Splice |
| Maximum Width | 72" |
| Feature/Benefits | General Industrial belt for light sand and gravel, fertilizer |
Part Number:
6212G
View Our
Datasheet
