Tuff Grit 2ply 220 3/16 x 1/16 Grade II
CODE NUMBER: 6225G

| Technical Data | |
|---|---|
| Color | Black |
| Compound | SBR |
| Plies | 2 |
| Fabric/Carcass | Polyester/Nylon |
| Cover Surface | 3/16" Smooth Cover |
| Bottom Surface | 1/16" Smooth |
| Working Strength | 220 |
| Overall Gauge | .346 |
| Weight PIW | .193 |
| Minimum Pulley | 12" |
| Temp Range | -20 F – 250 F |
| FDA/USDA | No |
| Anti-Static | no |
| Recommended Splice | Bolt 550, Plate 140, Rivet R5, Stepped Splice |
| Maximum Width | 72" |
| Feature/Benefits | Economical Abrasion Resistant belt with a min 200DIN used for general conveyance in Sand and Gravel |
Part Number:
6225G
View Our
Datasheet
