Tuff Grit 3/225 1/8 x Bare MOR Multi V
CODE NUMBER: 63512M

| Technical Data | |
|---|---|
| Color | Black |
| Compound | MOR |
| Plies | 3 |
| Fabric/Carcass | Polyester/Nylon |
| Cover Surface | MOR Multi V |
| Bottom Surface | Bare |
| Working Strength | 225# |
| Overall Gauge | .25" |
| Weight PIW | .225 |
| Minimum Pulley | 12" |
| Temp Range | -20F – 225F |
| FDA/USDA | No |
| Anti-Static | no |
| Recommended Splice | Bolt 550, Plate 190, Rivet R5, Stepped Splice |
| Maximum Width | 78" |
| Feature/Benefits | 6" wide V-Cleat is excellent for mulch, Grains and Recycling applications |
Part Number:
63512M
View Our
Datasheet
