Tuff Grit 4/440 1/4 x 1/16 Grade II
CODE NUMBER: 6446G

| Technical Data | |
|---|---|
| Color | Black |
| Compound | SBR |
| Plies | 4 |
| Fabric/Carcass | Polyester/Nylon |
| Cover Surface | 1/4" Smooth Cover |
| Bottom Surface | 1/16" Smooth |
| Working Strength | 440# |
| Overall Gauge | .5625 |
| Weight PIW | .28 |
| Minimum Pulley | 24" |
| Temp Range | -25F – 225F |
| FDA/USDA | No |
| Anti-Static | no |
| Recommended Splice | Bolt 550, Plate 190, Rivet R6, Stepped Splice |
| Maximum Width | 72 |
| Feature/Benefits | Popular belt for Sand, Gravel and Rock Transporting. Abrasion Resistant Covers and Poly/Nylon Carcass |
Part Number:
6446G
View Our
Datasheet
