7164 – 3ply 150# SP White RMV x Friction
CODE NUMBER: 7164

| Technical Data | |
|---|---|
| Color | white |
| Compound | RMV |
| Plies | 3 |
| Fabric/Carcass | spunpolyester |
| Cover Surface | Smooth Gloss |
| Bottom Surface | friction |
| Working Strength | 150 |
| Overall Gauge | .142" |
| Weight PIW | .079" |
| Minimum Pulley | 2.5" |
| Temp Range | 20 – 180 |
| FDA/USDA | Yes |
| Anti-Static | no |
| Recommended Splice | Clipper UX1, Alligator #7, Staple Lace 125, Single Finger, Stepped Splice |
| Maximum Width | 72" |
| Feature/Benefits | High Performance belt providing excellent oil and chemical resistance for use in protein, and fruit and vegetable industries |
Part Number:
7164
View Our
Datasheet
