9999 – 200# Red IWP Cover x Cover
CODE NUMBER: 9999

| Technical Data | |
|---|---|
| Color | red |
| Compound | Urethane |
| Plies | 1 |
| Fabric/Carcass | interwovenpolyester |
| Cover Surface | Smooth Gloss |
| Bottom Surface | Smooth Urethane |
| Working Strength | 200# |
| Overall Gauge | .375" |
| Weight PIW | .186" |
| Minimum Pulley | 12" |
| Temp Range | 0 – 185 |
| FDA/USDA | No |
| Anti-Static | no |
| Recommended Splice | Rivet R5, Single Finger |
| Maximum Width | 48" |
| Feature/Benefits | Superior Resistance to Abrasion, cutting oils can be easily splice via hot air welding |
Part Number:
9999
View Our
Datasheet
